تبلیغات
یار مهدی - شبکه اجتماعی facebook فقط برای سرگرمی یا…!
 
یار مهدی

  درباره facebook

فیس بوک یک سرویس کاملاً رایگان است. در ابتدا تصور می‌شد این سرویس برای سرگرمی ایجاد شده. اما از همان ابتدا یک سوال حول شکل ‌گیری این سیستم به وجود آمد! سوال اینجاست: آیا سیستمی به این عظمت، آن هم طراحی شده توسط یکی از بزرگترین مراکز تولید علم در دنیا، فقط برای سرگرمی ایجاد شده؟

امروز، شش سال پس از تولد فیس بوک آمارها چیز دیگری می‌گویند !

فیس بوک صرفاً برای سرگرمی نیست از آن می‌توان بهره‌های زیادی برد: از جمله به دست آوردن مقاله‌های علمی معتبر.

امروز خواندن و شنیدن چنین تیترهایی در رسانه‌ها برای ما عادی شده:

.فیس بوک پنجمین عامل طلاق در آمریکا

فیس بوک عامل جدید جدایی . . .

.فیس بوک و ضدیت با بنیان خانواده . . .

اما چه سود؟ این آمار زمانی منتشر می‌شوند که فیس بوک، میلیونها نفر در سرتاسر دنیا را به خود معتاد کرده.آیا چنین روزی توسط بنیانگذاران فیس بوک دیده نمی‌شد؟ جواب این سوال قطعاً مثبت است .

این پاسخ مثبت به قدری واضح که جایی برای تحلیل و بررسی نشانه‌های گرافیکی این سرویس که از ابتدا کاربران را به روابط غیر اخلاقی فرا می‌خواند نیست! برای مثال این تصویر به همراه ایمیل دعوتنامه‌ی فیس بوک برای کاربران ارسال می‌شود. ایمیلی که پاسخ به آن اولین گام ورود به این سیستم است:

شما با وصل کردن نقاط موجود در تصویر (درواقع سرهای افراد) به هم با کلمه‌ی انگلیسی s-e-x مواجه می‌شوید. همچنین اگر تعداد شکلک های روی عکس را بشمارید به صورت خیلی جالب ۱۳ شکلک در عکس وجود دارد!

این شگرد (پنهان کردن هدف کلمه‌ای رمز آلود در طرح‌های گرافیکی برای بیان هدف یک سیستم) سال‌ها پیش توسط کمپانی والت دیزنی هم اداره شده بود!

فیس بوک یکی از پردرآمدترین سرویس‌های اینترنتی است. و این درحالیست که عضویت و استفاده از آن کاملاً رایگان است! این آمار ارائه شده توسط فیس بوک از درآمدهای خودش است:

به نظر شما فیس بوک، این سرویس کاملاً رایگان، دست به تجارت چه چیزی زده که اینقدر سوددهی دارد آن‌هم در این اوضای بهم ریخته‌ی اقتصادی؟ جواب یک کلمه است : اطلاعات

حتماً تا کنون به تیترهای همچون “فیس بوک عامل آشنایی با موساد” و “فیس بوک عامل جذب جاسوس برای سیا” برخورد کرده‌اید… فیس بوک با قرار دادن اطلاعات شخصی و علایق سیاسی کاربران خود در اختیار سازمان‌های جاسوسی راه شناسایی افراد مستعد برای جاسوسی در کشورهای مختلف را برای آنها هموار ساخته…

علاوه بر اینها فیس بوک عاملی است برای ایجاد آشوب و ترور در کشورهای هدف. نمونه‌ی چنین استفاده‌ای از این ابزار شوم را در فتنه‌ی ۸۸ دیدیم .

فیس بوک هم مانند هزار فن آوری دیگر وارد شد و پس از فراگیر شدن تازه به فکر افتادیم که در موردش اطلاعات داشته باشیم و نحوه‌ی استفاده را یاد بگیریم

نوع مطلب :
برچسب ها :

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی